Nogle gange glemmer vi, hvor meget vi faktisk selv bestemmer og kan påvirke.
Fra vi er spæde og til det 18. år, ifølge lovgivningen, skal vi spørge vores forældre om lov.
Vi rådfører os, når der skal træffes store eller små beslutninger. I hvad der svarer til ca. en 1/4 del af vores liv, spørger vi andre mennesker om lov til hvad vi må og ikke må – nogle gange stopper det aldrig.
Det er en super fin egenskab at kunne følge andres råd – men kun hvis man også kan følge sine egne.
7 TING DU SKAL INSISTERE PÅ – UANSET HVAD ANDRE MENER.
1. Insistér på selv at vide, hvad der er godt for dig – også selvom du skulle tage fejl. Det lærer du mest af i længden.
2. Insistér på at blive talt ordentligt til – og tal ordentligt til og om andre. Det betaler sig altid. Energi er som en boomerang. Det rammer dig i r**** på godt og ondt.
3. Insistér på at tage chancer indimellem – også selvom dine omgivelser vil råde dig til at lade være. Andre mennesker må rigtig gerne have en holdning til dine valg, men i sidste ende skal du kunne se dig selv i spejlet hver dag.
4. Insistér på (og øv dig i) at udtrykke hele følelsesregistret. Begejstring, glæde, tillid, sorg, skyld og skam. Skrig i vilden sky når du opnår noget, du virkelig har arbejdet for eller bare er vild med. Fæld en tåre eller 100, når du føler dig ramt. Vi kan ikke undertrykke de svære følelser uden at undertrykke de skønne samtidig.
5. Insistér på den åbne og tillidsfulde tilgang til livet og andre mennesker. Skulle du blive skuffet indimellem, so be it – det er peanuts i forhold til alle de interessante mennesker og oplevelser, der vil berige dit liv med den tilgang.
6. Insistér på pauser. Korte og lange. Du er ikke en robot og mange spændende ting sker i mellemrummene.
7. Insistér på at finde det interessante og lærerige i enhver svær situation. Opfordre andre til at gøre det samme. Katastrofetanker behøver vi ikke at øve os på – de kommer helt af sig selv.
BONUS
8. Ignorér alt jeg har skrevet – og insistér på det, der giver mening for dig.
Nu vil jeg ønske dig den dejligste sommer.
På mandag starter 3 ugers ferie med børnene, hvor vi bl.a. andet er inviteret på kanotur til Norge og Sverige med forfatteren, Natalina Knudsen, som netop har udgivet bogen Funklende Fri – Kanobiblen til moderne kvinder. [https://funklendefri.dk/]
Jeg glæder mig til duften af bål, store vidder og en dolk i bæltet.
Jeg glæder mig endnu mere over at ungerne synes, det er en fantastisk idé!
Der er spændende ting i vente og jeg glæder mig til at skrive til dig igen.
Kærligst
Anja
Skriv et svar